Aparaty słuchowe a styl życia – jakie modele są najlepsze dla osób aktywnych zawodowo?

Postęp technologiczny i korzyści z niego wynikające, dotyczą nie tylko przedmiotów takich jak telewizory czy telefony, ale również produktów, które ułatwiają życie pacjentom z różnego typu wadami. Dynamiczny rozwój technologii audiologicznej sprawił, że współcześnie dostępne cyfrowe aparaty słuchowe pod względem technologicznym, ale i estetycznym w znacznie wyższym stopniu dopasowują się do rodzaju niedosłuchu, budowy ucha czy stylu życia pacjenta, pozostawiając daleko w tyle swoje analogowe odpowiedniki. Jak więc wybrać model najlepszy dla osób aktywnych zawodowo? Podpowiadamy. 

Zauszne aparaty słuchowe

Obecnie dostępnych jest kilka modeli aparatów słuchowych. Najbardziej klasyczne to zauszne aparaty słuchowe, które jak sama nazwa wskazuje, umiejscowione są za uchem, a dźwięk do kanału słuchowego dostarczany jest za pomocą specjalnej wkładki usznej, dopasowanej do kształtu ucha pacjenta. Ich zaletą jest odporność na czynniki zewnętrzne. Jednak modele te są widoczne, co dla wielu osób stanowi problem natury estetycznej. Z tego powodu zazwyczaj wybierane są przez osoby starsze i dzieci, a znacznie rzadziej przez pacjentów aktywnych zawodowo.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe

Osobom aktywnym zawodowo szczególnie polecane są wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Obecnie na rynku znajdziemy dwa typy takich urządzeń: ITC i ITE. Takie sprzęty umieszczane są w kanale słuchowym pacjenta, dzięki czemu są dość dyskretne, ponieważ nie są zbyt dobrze widoczne w uchu. Budowa tego typu urządzeń powinna być indywidualnie dopasowana do anatomii pacjenta, a także jego koloru skóry.

Modele takie mogą być stosowane przez osoby z małym lub średnim ubytkiem słuchu. Baterie w tych modelach są dość wytrzymałe, jednak obsługa urządzeń wymaga pewnej sprawności manualnej. Dodatkowo aparaty te nie sprawdzają się w przypadku zbyt wąskich lub nadmiernie owłosionych kanałów słuchowych oraz u pacjentów zmagających się z nadmierną produkcją woskowiny.

Zobacz także: https://akar-slaskie.pl/aparaty-sluchowe-dla-dzieci-kiedy-i-dlaczego-sa-potrzebne/

Wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe

Już od kilku lat bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych zawodowo cieszą się wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe CIC. Takie urządzenia dostępne są na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. Umieszcza się je głęboko w kanale słuchowym pacjenta, dzięki czemu na zewnątrz są praktycznie niewidoczne, a więc zapewniają maksymalną dyskrecję.

Modele te jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary posiadają stosunkowo niskie wzmocnienie, dlatego też nie sprawdzą się u pacjentów z dużym niedosłuchem, a także u osób, u których ze względu na nadmierną produkcję woskowiny, nie można było zastosować modelu wewnątrzusznego. Aparaty CIC świetnie sprawdzają się u osób aktywnych zawodowo, zmagających się z niewielkim niedosłuchem, ponieważ zapewniają im pełną dyskrecję.