Skóra sucha głowy bywa podrażniona, nieprzyjemnie napięta, a także często łuszczy się i swędzi. Może to oznaczać nie tylko nasilający się dyskomfort, lecz również powodować kłopoty z włosami jak chociażby ich nadmierne wypadanie i osłabienie. Co zrobić, gdy skóra głowy jest sucha i jak szybko poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy.
Sucha skóra głowy a łupież – jakie są różnice?
Zastanawiasz się, czy dotyczy Cię sucha skóra głowy, czy łupież? Łatwo jest je ze sobą pomylić, bo dają podobne objawy. Jednak podłoże i leczenie tych problemów jest zdecydowanie inne. Z tego powodu tak ważna jest właściwa diagnoza. Łupież ma podłoże grzybicze i daje mocne objawy w postaci złuszczonych drobinek widocznych na skórze, włosach i ubraniu. Wówczas należy zastosować szampon przeciwłupieżowy. Natomiast drobinki przesuszonej skóry są o wiele mniej widoczne i bardziej suche niż łupież, a przede wszystkim jest ich mniej. Należy wówczas zacząć od skutecznego nawilżenia skóry, co powinno szybko przynieść ulgę.
Sucha skóra głowy – czym się objawia?
Jak rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona? Najczęściej zaczyna się od uczucia napiętego naskórka i swędzenia. Skóra głowy staje się więc punktem zapalnym. Odruchowo drapana skóra zaczyna piec i łuszczyć się, co daje objawy przypominające suchy łupież. Jeśli szybko nie zareagujemy na te oznaki, mogą pojawić się też nieestetyczne strupki na głowie. Zbagatelizowany problem przesuszonej skóry głowy przyniesie również niekorzystne skutki dla włosów.
Gdy skalp nie jest zdrowy i zadbany, umiejscowione w nim cebulki również są osłabione, a jest to przecież miejsce kluczowe dla kondycji naszych włosów. Dlatego nie warto czekać, trzeba reagować i rozprawić się z problemem, zanim przyniesie on szkody. Ważne jest też, aby nie pomylić objawów suchej skóry głowy z łupieżem.
Jak pielęgnować suchą skórę głowy?
Pielęgnacja suchej skóry głowy powinna skupiać się na nawilżaniu oraz łagodnym oczyszczaniu. Podstawowym kosmetykiem jest oczywiście szampon do włosów. Jeśli skóra jest mocno podrażniona i swędzi, najlepiej sprawdzi się szampon do skóry wrażliwej, który nie zawiera silnych detergentów jak SLS, tylko łagodne substancje myjące. Ma też w składzie kojące i nawilżające składniki, które załagodzą podrażnienia i dodadzą skórze elastyczności, zabezpieczając ją też przed szybką utratą wilgoci. Ulgę można odczuć już po pierwszym umyciu głowy takim szamponem. Pamiętaj, by delikatnie masować skalp opuszkami palców podczas mycia, nie szorować i nie drapać skóry. Spłucz szampon letnią wodą, a aplikując odżywkę, omijaj okolice skóry głowy.
Jeśli masz sezonowy problem z suchą skórą głowy latem, dobrym sposobem będzie stosowanie kosmetyków z filtrami UV i silnie nawilżających szamponów oraz odżywek do włosów. Kolejnym etapem powinien być peeling skóry głowy. Jednak nie sięgaj po pierwszy lepszy kosmetyk. Wybierz profesjonalny peeling, który nie zaburzy równowagi skóry, a jedynie delikatnie ją oczyści z martwego naskórka, ułatwiając dostęp składnikom kosmetyków do skóry. Pelingowanie odblokuje też ujścia mieszków włosowych, przez co włosy zyskają lepsze warunki do zdrowego wzrostu. Ważna jest też częstotliwość stosowania peelingu.